Vardagsliv med MS
Välkommen till Vardagsliv med MS – inspiration, konkreta tips och råd för att hantera vardagen med MS
Nästa träff: Onsdagen 21 oktober 17:30-19:00
Att leva med MS innebär många utmaningar i vardagen. Därför har vi skapat Vardagsliv med MS – en digital träff som ger dig inspiration, praktiska verktyg och stöd för att skapa balans i livet. På träffen får du möta andra med MS, ta del av personliga erfarenheter och få praktiska tips och råd om hur du kan skapa balans i livet.
Vardagsliv med MS är ett kostnadsfritt webbinarium, framtaget i samarbete med vårdens program Bra liv med MS (1177). Syftet är att komplettera vården genom att fokusera på det som påverkar din livskvalitet i vardagen. Efter träffen får du ett digitalt informationspaket som guidar dig vidare. Du får också insikt om vad Neuroförbundet kan erbjuda i form av stöd och gemenskap framåt.
Agenda
17.30 – 18.30 Föreläsning
- Inspirerande intervju med fotograf Caroline Roosmark - Caroline har varit verksam som fotograf sedan slutet av 1980-talet och har porträtterat många av Sveriges mest välkända kulturpersonligheter, artister och offentliga personer. I intervjun får vi höra om hennes personliga resa med MS-diagnosen - hur kreativitet, envishet och passion driver konsten framåt trots fysiska begränsningar. Ett ärligt och inspirerande samtal om att fortsätta arbeta på hög nivå, om att omförhandla sin arbetsdag och om att låta diagnosen fördjupa snarare än begränsa blicken.
- Balans i vardagen – Diagnosstödjare från Neuroförbundet pratar om känslor och oro kring diagnosen och vanliga symtom, sätt att spara energi och hantera kraften för att orka både jobb och fritid.
- Praktiska tips och verktyg – Neuroförbundets jurist guidar dig till var du kan hitta svar på frågor om rättigheter och vilket stöd som finns inom arbetslivet, hemmet och vården.
- Neuroförbundet – din naturliga kontakt – Information om hur du hittar nätverk, stödgrupper och kunskap om MS.
18.30 – 19.00 Frågor & Svar
- Möjlighet att stanna kvar och ställa frågor och chans att möta andra i liknande situation. Passar extra bra för dig som nyligen fått din diagnos eller för dig som ännu inte är medlem och är nyfiken på Neuroförbundets verksamhet.
För vem
Webbinariet riktar sig främst till dig som relativt nyligen fått en MS‑diagnos, till närstående och till dig som har gått Bra liv med MS via 1177 - och vill ha fortsatt stöd för att få vardagen att fungera. Självklart är du välkommen att delta även om du inte gått kursen. Alla som lever med MS eller är intresserade av ämnet är förstås också välkomna. Webbinariet kräver inte medlemskap i Neuroförbundet.
Webbinariet är ett fristående event, med liknande innehåll som tidigare genomfört event. Det är alltså ingen fortsättning på tidigare "Vardagsliv med MS". Seminariet svarar inte på medicinska frågor och kommer inte att spelas in.
(Är du nyfiken på Bra liv med MS och vill veta mer, kontakta då din vårdgivare för att se om det finns möjlighet för dig att få tillgång till programmet.)
Nästa träff är 21 oktober 17:30-19:00.
Ny svensk studie: EBV-antikroppar kan ha betydelse för MS-förloppet
Neuroförbundets styrelseledamot Jan Hillert har tillsammans med sina kollegor publicerat en studie som undersöker sambandet mellan Epstein-Barr-virus (EBV), genetik (HLA) och sjukdomsprogression vid MS. Studien bidrar med ny kunskap om varför sjukdomen kan utvecklas olika hos olika personer och är ytterligare ett steg mot en mer individanpassad förståelse och behandling av MS.
Hjärnans signalämnen kan avslöja MS-försämring
Hur kan man i tid upptäcka vilka personer med MS som riskerar att försämras, även när det inte syns några tydliga skov? I ett projekt finansierat av Neuroförbundet har forskare i Linköping sökt svaren i hjärnans egna ämnen – med målet att kunna förutse och bromsa progressiv MS tidigare än idag.
Specialglasögon som underlättar bedömning av orsak till yrsel
Orsaken till yrsel kan vara många och då behöver det snabbt fastställas hur allvarlig situationen är. Det hoppas nu forskare i Helsingborg hjälpa till med, med hjälp av specialglasögon.
Ny kombinationsbehandling utvärderas mot skovvis MS
Pressmeddelande från Akademiska sjukhuset i Uppsala: Den neurologiska sjukdomen multipel skleros, MS, är en av de vanligaste orsakerna till neurologisk funktionsnedsättning hos unga vuxna. Forskare i Uppsala har tidigare visat att behandling med höga doser av cytostatika med stöd av autologa blodstamceller kan ges på ett säkert sätt inom vanlig sjukvård. Inom ramen för en fas 2-studie ska forskarna nu utvärdera en ny, enklare och mindre resurskrävande kombinationsbehandling, som potentiellt kan bli tillgänglig för betydligt fler patienter med skovvis MS, där man inte behöver använda sig av blodstamceller.
Patient Community Day 2026
ECTRIMS är den stora årliga konferensen om MS och fredag den 23 oktober bjuder de in till Patient Community Day. Ta del av senaste forskningen kring MS, NMOSD och MOGAD via digital sändning.