Foto: Mattias Nordgren

Vardagsliv med MS

Välkommen till Vardagsliv med MS – inspiration, konkreta tips och råd för att hantera vardagen med MS

Nästa träff: Torsdagen 21 oktober 17:30-19:00

Att leva med MS innebär många utmaningar i vardagen. Därför har vi skapat Vardagsliv med MS – en digital träff som ger dig inspiration, praktiska verktyg och stöd för att skapa balans i livet. På träffen får du möta andra med MS, ta del av personliga erfarenheter och få praktiska tips och råd om hur du kan skapa balans i livet. 

Vardagsliv med MS är ett kostnadsfritt webbinarium, framtaget i samarbete med vårdens program Bra liv med MS (1177). Syftet är att komplettera vården genom att fokusera på det som påverkar din livskvalitet i vardagen. Efter träffen får du ett digitalt informationspaket som guidar dig vidare. Du får också insikt om vad Neuroförbundet kan erbjuda i form av stöd och gemenskap framåt. 

Agenda

17.30 – 18.30 Föreläsning

  • Inspirationsföreläsare meddelas inom kort 

  • Balans i vardagen – Diagnosstödjare från Neuroförbundet pratar om känslor och oro kring diagnosen och vanliga symtom, sätt att spara energi och hantera kraften för att orka både jobb och fritid. 

  • Praktiska tips och verktyg – Neuroförbundets jurist guidar dig till var du kan hitta svar på frågor om rättigheter och vilket stöd som finns inom arbetslivet, hemmet och vården.

  • Neuroförbundet – din naturliga kontakt – Information om hur du hittar nätverk, stödgrupper och kunskap om MS.   

18.30 – 19.00 Frågor & Svar

  • Möjlighet att stanna kvar och ställa frågor och chans att möta andra i liknande situation. Passar extra bra för dig som nyligen fått din diagnos eller för dig som ännu inte är medlem och är nyfiken på Neuroförbundets verksamhet.

För vem

Webbinariet riktar sig främst till dig som relativt nyligen fått en MS‑diagnos, till närstående och till dig som har gått Bra liv med MS via 1177 - och vill ha fortsatt stöd för att få vardagen att fungera. Självklart är du välkommen att delta även om du inte gått kursen. Alla som lever med MS eller är intresserade av ämnet är självklart också välkomna. Webbinariet kräver inte medlemskap i Neuroförbundet.

(Är du nyfiken på Bra liv med MS och vill veta mer, kontakta då din vårdgivare för att se om det finns möjlighet för dig att få tillgång till programmet.)

 

Nästa träff är 21 oktober 17:30-19:00.

 

Nyheter om MS

Hur man kan hjälpa personer som har spasticitet?

Spasticitet är en ofrivillig ökad muskelspänning som uppstår när hjärnan eller ryggmärgen skadas. Det är ett av de vanligaste motoriska problemen efter exempelvis stroke, traumatisk hjärnskada, cerebral pares eller syrebrist. Men kan förekomma vid flera neurologiska diagnoser.

Läs mer
2026-04-30

Genombrott för nytt MS-läkemedel

Nytt MS-läkemedel för progressiv sjukdom närmar sig EU-godkännande. Om läkemedlet godkänns av EU-kommissionen blir det den första behandlingen som specifikt riktar sig mot icke-skovvis sekundärprogressiv MS, där det i dagsläget saknas godkända behandlingar.

Läs mer

World MS Day på Karolinska Institutet!

"Forskning som förändrar synen på MS" är temat på den halvdag som Karolinska Institutet bjuder in till på internationella MS-dagen. Lördag 30 maj kl 10.00 till 13.30 .

Läs mer
2026-04-14

Mitokondriestörning osynlig orsak till hjärntrötthet

Hjärntrötthet är för många ett osynligt och missförstått funktionshinder, där den egentliga orsaken ofta döljer sig på cellnivå. Forskning visar att störningar i mitokondrierna, cellens egna kraftverk, kan rubba energiförsörjningen till hjärnan och ge svåra konsekvenser för både vardagsliv och livskvalitet, skriver doktorn.com.

Läs mer
2026-04-01

Vad är smouldering MS?

Ett ganska nytt begrepp som gäller multipel skleros har dykt upp med benämningen "smouldering MS". Vi ställde frågan till professor i neurologi, Fredrik Piehl för att få en förklaring. Vad är skillnaden mellan sekundärprogressiv MS och smouldering MS? Eller är det samma sak?

Läs mer