Friheten att äntligen bli sjukpensionär
Att bli sjukpensionär i tidig ålder på grund av en medfödd funktionsvariation, som jag varit nu sedan maj 2025. Det är faktiskt en mycket stor befrielse att äntligen slippa övervakas av myndigheternas hökögon.
Nu när jag är sjukpensionär och utskriven från Arbetsförmedlingen, slipper jag denna myndighets ständiga övervakning och behöver inte längre upplysa Arbetsförmedlingen om sjukanmälan eller göra aktivitetsrapportering varje månad. Nu kan jag efter flera år äntligen ha ett eget liv och göra det jag vill och känner för.
Det känns väldigt befriande att vara sjukpensionär i tidig ålder och det finns ju egentligen inte så många nackdelar med att vara sjukpensionär heller. Livet behöver ju inte bli mer tråkigt bara för detta.
Jag är nu utskriven från Arbetsförmedlingen, mer än 20 år bortkastat på något som aldrig funkade. Både jag och min läkare på vårdcentralen tyckte det var mycket märkligt att varken AF eller FK uppmärksammat/ tagit hänsyn till de olika läkarutlåtanden under nästan 20 år. Vi tyckte även att var väldigt märkligt att AF tvingade mig att delta i arbetsmarknadspolitiskaprogram trots att jag aldrig kunnat få något jobb på grund av min funktionsvariation.
Jag har nu 100 % skattereducerad sjukersättning från Försäkringskassan samt skattebefriat bostadstillägg och merkostnadsersättning, som förut kallades för handikappersättning. Sjukersättningen har man fram till månaden innan man fyller 66 år, jag är 56 år nu och har sjukersättning samt bostadstillägg 10 år framåt. Man kan ansöka om 25 %, 50 %, 75 % eller 100 % sjukersättning.
Regeringen har fattat beslut om att personer som har sjukersättning ska ha en skattelättnad, därför dras det skatt enligt skattetabell 4, cirka 16,2 %. Jag hade helst sett att skatten låg på en ännu lägre nivå. Men det är ju bra att vi sjukpensionärer har fått en skattereducering överhuvudtaget.
Nu när jag har varit sjukpensionär i snart 6 månader, känns det mycket befriande att äntligen slippa tänka på att fylla i aktivitetsrapporter som ska lämnas in och godkännas av Arbetsförmedlingen ett visst specifikt datum varje månad för att överhuvudtaget få någon ersättning alls. Att slippa tänka på att vakna 06.00 på morgonen, skrapa bilen fri från snö och is, om den inte står i garage och stressa i väg till något jobb.
Nu kan jag äntligen få ha den eviga semester jag längtat flera år efter. Arbetsförmedlingen tillåter bara 20 dagar ledigt på ett helt år, det är lag på 25 dagar ledigt enligt facket men sådana regler gäller ju inte på Arbetsförmedlingen för där har dom ju sina egna regler. Nu kan jag äntligen "leva livet" och göra vad jag vill och jag har nu också mycket mer tid över till mina fritidsintressen, livet är ju faktiskt mer än att bara jobba.
Jag har inget jobb att behöva bry mig om, ingen chef som tvingar mig jobba övertid. Jag har "evig semester" och behöver inte längre titta efter jobbannonser i platsbanken. Jag slipper få det där tråkiga beskedet att "du får tyvärr gå" för företaget måste spara X antal mille". Jag slipper höra från arbetsgivaren att "han jobbar alltför långsamt och han är för dyr att anställa för han behöver hjälpmedel". Jag behöver inte planera någon semester över sommaren och julen. Jag kan åka vart jag vill även utanför Sveriges gränser, och vara borta flera dagar utan att behöva rapportera någon frånvaro till Arbetsförmedlingen, utlandsresor fick man INTE göra för Arbetsförmedlingen när man var inskriven och följde man inte deras regler riskerade man bli av med sin ersättning.
Fritid har jag nu äntligen gott om och den kan jag använda till mina intressen såsom: modellbygge, luftvapenskytte, bågskytte, spela schack, lösa korsord på datorn, skriva bloggar på nätet, gå med i någon förening, bli radioamatör, gå någon elektronikkurs, ta drönarkort för drönare med totalvikt över 250 gram. Jag gillar också att söka info på nätet, skriva mycket på datorn och att bli science-fiction eller fantasyförfattare som länge har varit en dröm. Nu har jag fått intresse för fickur och jag har börjat samla på sådana på samma sätt som andra samlar på till exempel på pins och frimärken Jag tycker om att jobba med händerna och skapa någonting kreativt, och jag har fått höra att jag är lika kreativ och uppfinningsrik som Skalman i Bamse.
Nackdelen är väl att jobbar man inte får man en urusel pension, men man kan ju göra mycket annat för att få en hyfsad pension.
Vid tangenterna
Mathias