v 28 - Strannegårdsvecka med segling

6/7 - 12/7

Under veckan erbjuder vår aktivitetsledare flera dagliga aktiviteter, det kan vara vattengympa, boule, quiz, cirkelträning, promenader med mera. Eller så njuter du bara av den vackra miljön och tar det lugnt. 

En av dagarna står även segling med på programmet och då är det tillsammans med SS Kaparen i Onsala. Deras instruktörer har först lite teori och därefter seglar vi i mindre båtar som tar max 4 personer. Vår kökschef kommer också ner med lunchen som vi äter vid deras båthus intill havet.

Vår trivselpersonal serverar alla måltider, de ser till så att du trivs och att du blir en i gänget. De brukar också baka frukostfrallor och kanske en kaka på eftermiddagen. På kvällen är det de som ser till så att någon trevlig aktivitet erbjuds och de avrundar med kvällsfikat.

Så här kan dagsprogrammet se ut.
10.15 Aktivitet, Flöde & Rytm 30 min, alla kan vara med.
12.15 Quiz med vinster 
14.30 Vattengympa med aktivitetsledaren, pulshöjande, styrka och balans. Härlig musik alla kan vara med.    
19.00 Kvällsaktivitet med trivselpersonalen  

Våra måltider  
Frukost kl. 8.00 – 9.30 frukostbuffé
Förmiddagsfika cirka kl. 11.15 kaffe/te och frukt
Lunch kl. 13.00 – 14.00 serveras av personalen
Eftermiddagsfika kl. 15.30 kaffe/te och kaka 
Middag kl. 17.30 serveras av personalen
Kvällsfika kl. 20.00 för de som önskar