Debattartikel - högkostnadsskydd för läkemedel
Sedan årsskiftet har regeringens förslag om en stor försämring av högkostnadsskyddet för läkemedel enat hela patientrörelsen. Flera patientorganisationer, funktionsrättsförbund och pensionärsorganisationer har slagit sig samman för att protestera mot höjningen av egenavgiften på 900 kr, som är planerad att ske den 1 juli i år. Enligt regeringens förslag kommer patienters kostnader för läkemedel att öka med sammanlagt cirka 34 procent under 2025.
Neuroförbundet tycker att det är nog redan nu och vi har på olika sätt arbetat för att förslaget ska dras tillbaka. Nu vill vi samla våra egna styrkor och engagera er regionförbund i arbetet med en gemensam debattartikel! Läs mer nedan!
Neuroförbundet
- har skrivit ett eget remissvar där vi ger flera argument mot höjningen, varav det viktigaste är att förändring slår hårdast mot personer som redan har en ansträngd ekonomi. Här hittar du vårt remissvar
- står tillsammans med över 40 organisationer bakom den namninsamling mot förslaget som Reumatikerförbundet tog initiativ till i januari. När namninsamlingen överlämnades till sjukvårdsminister Acko Ankarberg den 17 februari hade den över 25 0000 underskrifter. Det är inte för sent att skriva under. Här hittar du namninsamlingen
Gör er röst hörd mot den föreslagna försämringen – skicka in vår gemensamma debattartikel så snart som möjligt!
- Det finns fortfarande möjlighet att protestera mot den föreslagna höjningen, men det börjar bli bråttom. För att sätta ytterligare press på regeringen vill vi engagera er regionförbund i arbetet.
- Det vill vi göra med en debattartikel som undertecknats av Lise Lidbäck och som kan undertecknats av respektive regionförbund och placeras i era respektive lokaltidningar.
- Artikeln behöver ändras på två ställen för att anpassas till just ditt regionförbund. Dels behöver ni ange er region i ingressen/inledningen och dels behöver ni komplettera med er ordförandes namn efter Lises i slutet av artikeln.
Nedan ligger artikeln bifogad tillsammans med en högupplöst bild av Lise Lidbäck. Följande steg behöver ni genomföra för att kunna skicka in artikeln. Sen håller vi alla våra tummar att den kommer in på så många debattsidor över landet att regeringen är tvungen att lyssna.
Steg 1 Öppna artikeln och komplettera med ert regionförbund i inledningen och med ordförandens namn efter Lises namn. Spara ner både artikel och bild till din dator.
Steg 2 Leta rätt på en bra digital bild på regionförbundets ordförande.
Steg 3 Bestäm i vilken tidning ni vill ha artikeln publicerad. Leta rätt på debattredaktionen på tidningens webbplats – där brukar det framgå till vilken e-postadress debattartikeln ska skickas.
Steg 4 Skriv ett mejl som förmedlar det angelägna budskapet i artikeln, det vill säga en kort sammanfattning av debattartikeln. Ex så här:
Hej!
Neuroförbundets regionförbund i xxxxx har skrivit en debattartikel tillsammans med Neuroförbundet riks med starka argument mot den av regeringen planerade försämringen av högkostnadsskyddet för läkemedel. Höjningen slår hårt mot personer med neurologiska sjukdomar, varav många redan lever med ansträngd ekonomi. Risken är att livsviktiga läkemedel inte hämtas ut. Det drabbar inte bara individen utan riskerar också att leda till ytterligare belastning på sjukvården och regionen.
Vi hoppas förstås att ni vill publicera och ser fram emot besked.
Med vänliga hälsningar
Steg 5
Bifoga artikeln, bilden på Lise Lidbäck och bilden på er ordförande. Skicka.
Vi tackar på förhand för att ni tar tillfället i akt och använder vår bifogade artikel för att göra vår gemensamma röst hörd mot detta orättvisa förslag som om det blir verklighet kommer att drabba många av våra medlemmar. Glöm inte att höra av er till oss och berätta hur det går och när artikeln kommer att publiceras i er region så ska vi se till att alla publicerade artiklar delas på våra sociala medier och nämns på vår hemsida.
Lycka till!
Hälsningar Lise Lidbäck och Katarina Gustafsson
Kontakt
Katarina Gustafsson
070 461 94 53
katarina.gustafsson@neuro.se