3 fantastiska Må bra dagar på Valjeviken

3 fantastiska Må bra dagar på Valjeviken

Onsdagen den 5 november åkte 14 medlemmar till Valjeviken. Förväntningarna på vädret var inte de allra bästa, men ack vad vi hade fel. Solen sken alla dagarna, ingen blåst och en härlig temperatur vilket gjorde att vi kunde ha någon aktiviteter ute.

Det var ett blandat program med föreläsningar om “Rehabilitering vid hjärntrötthet“, “Vikten av arbetsterapi i den neurologiska rehabiliteringsprocessen“, samt fysiska aktiviteter såsom sittgympa, vattengympa i varmvattenbasäng, youga och aktiviteter i gympasalen.  Vi provade också på att gå en promenad med stavar ute i den fina naturen

Det är aldrig någon risk att man ska behöva lägga sig hungrig på Valjeviken. Det är fin frukostbuffé, förmiddagsfika, lunch, eftermiddagsfik, middag och fikavagn på kvällen. Om detta inte skulle räcka så finns det frukt som mellanmål.

Det är verkligen Må Bra dagar på Valjeviken.