Kalendarium
Det är obligatorisk att anmäla sig till våra aktiviteter, du anmäler dig via mejl till stockholm@neuro.se om inget annat anges. • Minst fem personer måste anmäla sig till en aktivitet, anmäl därför dig och eventuellt medföljande assistent. • Lämna återbud om du inte kan komma. Det finns en reservlista. Vid återbud får personerna på reservlistan en chans att delta. • Tänk på våra allergiker - undvik starka dofter. Välkomna!
Reimers Swing Band
[ Helg tips ] Reimers Swing Band spelar gladjazz från tidigt 1900-tal.
Passionerat!
[ Helg tips ] Passionsmusik och sånger om kärlek med Engelbrekts kammarkör.
Känsliga kvinnor och tåliga män
[ Forskning ] Det finns en tydlig skillnad när långvarig smärta hos män och kvinnor beskrivs i forskning.
Nanokikare spanar in i cellen
[ Forskning ] från Chalmers tekniska högskola.
Kulturkoftor & Sagotröjor
[ Helg tips ] Utställning och föredrag - En stickares bekännelser!
Museigrupp
På förslag från medlemmar i föreningen föreslår vi att vi bildar en Museigrupp, som är öppen för alla medlemmar som tycker om att gå på museum och som gärna fikar i samband med det.
Dagsömnighet vid Parkinsons sjukdom
Titta på temaföreläsningen i efterhand.
Bli en vassare företrädare!
Den 23 februari lanserar Funktionsrätt Sverige Patientföreträdarutbildningen. Den är öppen för alla som är eller vill bli företrädare.
Kvinnors karriärer bromsas
[ Forskning ] Från Linnéuniversitetet.
News Flash - Ett sekel av nyheter
[ Helg tips ] På Fotografiska visas just nu fler bra utställningar.