Här är veckans neurologinyheter och aktuella utbildningar!
Nyhetsbrevet är endast avsett för personer inom sjukvården och läkemedelsindustrin.
Aktuella utbildningar och webinars inom neurologiområdet
Region Östergötland ansöker om riksuppdrag för ryggmärgsskador
30 jan 2020 - Region Östergötland ansöker om att få bedriva nationell högspecialiserad vård vid ryggmärgsskador. ”Vi är mycket bra på att behandla ryggmärgsskador och har kapaciteten att ta ett nationellt ansvar i frågan”, säger regionrådet Kaisa Karro (S).
3-7 februari 2020, Nya Karolinska Nu startar en ny kurs som i första hand vänder sig 6ll dig som är ST-läkare i radiologi. Kursen är lämpad både för dig som har begränsad erfarenhet och för dig som hunnit jobba några år med radiologi.
Sunosi (solriamfetol) godkänt inom EU för behandling av narkolepsi och obstruktiv sömnapné
29 jan 2020 - Jazz Pharmaceuticals meddelar att Sunosi (solriamfetol) är godkänt inom EU för överdriven sömnighet på dagen hos vuxna med narkolepsi eller obstruktiv sömnapné
Webinar 4 februari 12 - 13 Detta webinar kommer att belysa för- och nackdelar med olika behandlingsstrategier inom MS med utgångspunkt från en fallbeskrivning. Clas Malmeström, Neurolog och Immunolog på Sahlgrenska Universitetssjukhus delar med sig av sina erfarenheter kring eskalerings- och induktionsbehandlingar.
6-7 februari 2020, Nya Karolinska Plats: Sune Bergströms aula, Karolinska Universitetssjukhuset Solna. Läkare och sjuksköterskor i verksamheter som handlägger patienter med akut neurologisk sjukdom.