Rullehelg i Kalvsviks bygdegård 24-25 Januari
Helgen den 24–25 januari kan du med manuell rullstol lära dig
mer om att köra och hantera din rullstol på bästa sätt. Oavsett om du har siktet inställt på att så småningom lära dig rullstolsdansa, spela basket eller bara vill bli mer trygg i din rullstol, är det här är en kurs för dig. Ju tryggare du blir i att hantera din rullstol, desto säkrare
blir du i olika miljöer och situationer.
Vi kommer att träna på vardagliga moment som trösklar, att ta sig runt smidigt, fallteknik och hur du ska underhålla din rullstol. Det blir därtill föreläsning och inte minst har vi möjlighet att att utbyta erfarenheter med varandra.
Anmäl dig senast 10/1 genom mejl som du hittar här nedanför eller ring Sandra på 070-952 94 17
Vi ordnar med lunch och fika så glöm inte att skriva eventuella allergier eller önskemål. Vid anmälan är det även bra om du skriver lite om din vana att köra rullstol och vad du vill träna mer på så kan vi anpassa kursen efter gruppens önskemål.
Varmt välkommen, önskar Eva-Lena och Jennie!
När: Lördag 24 januari, klockan 10:00–17:00
samt söndag 25 november, klockan 10:00–15:00
Var: Kalvsviks Bygdegård
Anmälan: Senast 10 januari genom mejl till kronoberg@neuro.se eller
ring Sandra på 070-952 94 17
Kostnad: 50 kronor för medlemmar
Observera: Minsta antal i gruppen är fem, max antal är tolv.