Julbord och julpyssel – två härliga avslutningar på året!

December bjöd på både smakupplevelser och kreativitet när Neuroförbundet Kalmar avslutade verksamhetsåret med två uppskattade aktiviteter – julbord på Café Hos Oss och julpyssel på TIC-huset. Trevliga stunder fyllda av gemenskap, skratt och julstämning.

Julbord på Café Hos Oss

Ett 30-tal medlemmar  på det mysiga Café Hos Oss i Pukeberg, Nybro, för att njuta av julens läckerheter, godsaker i mängd och trevligt sällskap.

Under kvällen läste Monika Brinkenfeldt en egen skriven dikt, Fru vinter. Eric Sandström och Matilda LP Björnsson bjöd på vacker sång och musik, härliga toner som skapade en varm och stämningsfull atmosfär. Lite allsång blev det så klart också.
Kvällens hjärngympa blev ett litet julquiz där de flesta klurade på svaren två och två. 

Förutom god mat och härlig musik fanns det närvarolotteri och försäljning av lotter.
Närvarolotteriet bestod av presentkort på ICA – och de lyckliga vinnarna blev Inger och Karin. Grattis till er!

Det blev en trevlig och uppskattad kväll fylld av gemenskap, skratt och julstämning.

Julpyssel på TIC-huset

En söndag några dagar senare var det dags för kreativitet och julmys på TIC-huset då ett gäng pysselsugna medlemmar samlades  för att skapa julstämning tillsammans.

Doften av glögg, pepparkakor, skumtomtar, apelsiner och nejlikor fyllde rummet medan kreativiteten flödade.

Det skapades apelsiner med röda band och nejlikor, domherrar och tomtar av garn. Av naturens material som kvistar, kastanjer, kottar med mera, blev det kransar och och andra fina dörrdekorationer. 

Många hade kommit för att prova på nåltovning, och snart arbetade nålarna flitigt, ner, upp, ner, upp i ullen och "tovplattan". Resultatet? Vackra broscher, blommor och andra små konstverk.

Ett litet uppehåll i skapandet för en välförtjänt lunch då det bjöds på härlig smörgåstårta. En trevlig dag med mycket prat och skratt som avslutas med lite fika 

En dag som gav mersmak – detta gör vi gärna igen!

Tack för ett fint år!
Vi vill rikta ett stort tack till alla som deltog och bidrog till den härliga stämningen. Nu ser vi fram emot ett nytt år med många spännande aktiviteter tillsammans!