Tema: Anhörig som inte blir insläppt i sjukdomen/diagnosen
Nästa anhörigträff gästas av Carola Nordebrink, Anhörigsamordnare Huddinge kommun. Carola arbetar med stöd till anhöriga och kommer hjälpa oss att reflektera och prata om kvällens tema.
Carola är med oss under första timmen och berättar om sitt uppdrag samt pratar om sina erfarenheter och reflektioner på kvällens tema:
- Vad gör jag när jag inte får följa med på vårdbesök eller när min närstående inte vill berätta för mig om vad läkaren sa? Jag tror att hen inte vill oroa mig men det blir precis tvärtom. Jag blir bara mer orolig.
- Jag känner mig utesluten och maktlös, hur kan jag få min närstående att förstå att jag behöver mer kunskap för att kunna vara ett bättre stöd?
- Det enda jag vill är att vara en "bra/stabil/stöttande" anhörig. Hur är jag det?
Timmen avslutas med att du får möjlighet att lyfta frågor och reflektioner. Under den andra timmen fortsätter vi tillsammans i mindre grupper för den som vill.